#

Hírek, aktualitások...

Windows 11 2022-es frissítés (22H2): mire lehet számítani?

A Windows 11 első nagyobb éves frissítése előreláthatólag 2022 júliusában várható, de máris több újdonságról szivárogtak ki információk.

A 2021-es igen tartalmas év volt a Windows tekintetében.

Miután korábban tagadta, hogy szükség lenne rá, a Microsoft először bejelentette, majd ki is adta a Windows 11-et, amely az elmúlt hat év után hatalmas változásokat hozott magával. Ezek közé tartozik a vadonatúj esztétikus, újratervezett tálca és Start menü, valamint a frissített alkalmazástár. Ezenkívül új többfeladatos funkciókat, dedikált Widget-panelt és natív Android-alkalmazások támogatását is megkapja, aki az új rendszert választja.

Az új operációs rendszer fogadtatása azonban nem alakult túl jól. Néhány funkció még mindig nem érkezett meg, annak ellenére, hogy azokat még 2021 júniusában bejelentették. Sokan panaszkodtak a tálca bizonyos funkcióinak hiányára, valamint a Teams és az Edge webböngésző Microsoft általi szüntelen és egyben idegesítő népszerűsítésére.

Ezen dolgok némelyikével a Windows 11 első jelentős frissítése várhatóan foglalkozni fog, amelynek megjelenését az idei évre tervezik.
Itt van minden, amit a 22H2 frissítésről eddig tudunk:

Az egyik legfontosabb: Mikor jelenik meg a Windows 11 2022-es szolgáltatásfrissítése?
Nem sokkal a Windows 11 bemutatását követően a Microsoft megerősítette, hogy az új operációs rendszer immáron csak évente egyszer kap majd frissítéseket. Ezzel összhangba hozza a macOS-szel aszerint, hogy mindössze egyetlen jelentős frissítés várható valamikor 2022-ben.
Hogy ez pontosan mikor lesz, az egyelőre még nem világos. Októberben lesz egy éve, hogy a Windows 11 megjelent, azonban egyes információk szerint ennél hamarabb érkezik – vélhetően 2022 júliusáig.
Más források szerint azonban a frissítés csak a nyár végén érkezik, miután azt majd „néhány hónapon belül” véglegesítik. Így tehát a Microsofton kívül még senki sem tud konkrét megjelenési dátumot, de július vagy augusztus a legvalószínűbb időpont a hivatalos bevezetés megkezdésére.
A Windows Latest azt is állítja, hogy talált egy dokumentumot, amely szerint az összes új funkciót várhatóan március 4-ig véglegesítik. Egy hónappal később ezt állítólag „befejezett konfigurációnak” nyilvánítják majd, ami azt jelenti, hogy a végleges bevezetés előtt nem fog jelentős változtatás történni. Ez azonban várhatóan nem befolyásolja a nyár végi megjelenési ütemtervet.
A Microsoft azt tervezi, hogy 2022 februárjában kiad egy jelentős Windows 11-frissítést (erről már korábban írtunk, a cikket ide kattintva tekintheti meg), viszont ez várhatóan független lesz az év későbbi szolgáltatásfrissítésétől.
A Windows 10-hez hasonlóan arra kell számítani, hogy a Microsoft fokozatosan fogja csökkenti a korábbi rendszerek támogatását, így is ösztönözve az embereket az újabb rendszerre történő átállásra és annak naprakészen tartására. A Windows 11 kezdeti bevezetésével ellentétben viszont nem valószínű, hogy minden eszköz számára elérhetők lesznek a frissítések.

A Windows 11 szolgáltatásfrissítéseinek korai beszerzése
2014-es indulása óta a Windows Insider Program lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy idő előtt teszteljék az új Windows-szolgáltatásokat. A Microsoft 2021 júniusa óta rendszeresen kiadja a Windows 11 korai buildjeit, így ha szeretné mindenki más előtt kipróbálni a 22H2 frissítést, ez a legjobb módja.
Az Insider program három szintre osztható:
- Fejlesztői szint (Dev channel) – Itt érkeznek először a frissítések, amik azonban nagy valószínűséggel instabilak és jó eséllyel tartalmazhat hibákat is. Átlag felhasználó számára nem javasolt a Fejlesztői szintre regisztrálni a mindennapos használatú számítógépén.
- Béta csatorna – A Microsoft a legtöbb felhasználó számára a Béta csatorna használatát javasolja. Ez továbbra is lehetővé teszi a frissítések viszonylag korai beszerzését, viszont a fejlesztői szinten megjelenő buildek bizonyos stabilitási problémái nélkül.
- Kiadás-előnézeti csatorna – Ide érkeznek a frissítések közvetlenül azelőtt, hogy azok széles körben elérhetővé válnának. A stabilitással itt már nem igazán lehet probléma, azonban előfordulhat, hogy a frissítések csak pár nappal az általános megjelenés előtt lesznek elérhetők, amivel elsősorban az utolsó pillanatban történő visszajelzésekre kíváncsi a Microsoft.
Bármelyik csatornát is választja, könnyű elkezdeni. Nyissa meg az insider.windows.com oldalt, és jelentkezzen be ugyanazzal a Microsoft-fiókkal, amelyet a Windows 11 rendszerű eszközén használ. Ezután nyissa meg a Beállítások > Windows Update > Windows Insider Program menüpontot, és kattintson a „Kezdés” gombra. Kövesse az itt található utasításokat, ügyelve arra, hogy a megfelelő fiókot választja ki, majd indítsa újra a számítógépet a módosítások alkalmazásához.
Ha ez elkészült, a jövőbeni frissítések a többi szokásos szoftverfrissítés mellett jelennek meg a Beállításokban.

Az összes meglévő Windows 11 hardver kompatibilis lesz a 22H2 frissítéssel?
Szinte biztosan. A Microsoft ugyan vitatott módon frissítette a Windows 11 hardverkövetelményeit, ezzel kizárva sok régebbi hardvert. Ennek fő okaként a biztonságot hozták fel, olyan funkciókkal, mint a TPM (Trusted Platform Module) 2.0, a Secure Boot és a virtualizáció alapú biztonságot, mindet alapkövetelményként alkalmazva.
Igencsak meglepő lenne, ha több eszközt zárnának ki egy éves funkciófrissítésből, hacsak nem fedeznek fel komoly hardver sérülékenységet. Viszont ha olyan eszközre töltötte le a Windows 11-et, amelyet a Microsoft hivatalosan nem támogat, akkor a helyzet már kevésbé egyértelmű. A biztonsági frissítések jelenlegi elérhetősége jó útmutató, de nincs garancia arra, hogy a 22H2 frissítés időben megérkezik.

Milyen új funkciókat hoz majd a Windows 11 22H2 frissítése?
A Windows 11 különféle közelgő szolgáltatásairól már szó esett, az viszont nem tiszta még, hogy azok közül melyik kerül be majd a 22H2 szolgáltatásfrissítésbe. A Windows Latest információi szerint a frissítés kódneve „Sun Valley 2” lesz. (A Windows 11 első kiadásának belső kódneve „Sun Valley” volt.)
A 2022-es frissítés "gyorsabbá, gördülékenyebbé és modernebbé teszi" a Windows 11-et, valamint az új megjelenés mélyebb integrálását. Nem tisztázott azonban, hogy mely „natív alkalmazások” részesülnek előnyben.
Várhatóan visszatér majd a tálcán a fogd és vidd funkció, miután azt a Microsoft a Windows 11 bevezetésekor megszüntette. A cégnek nagyon fontosak a felhasználói visszajelzések, és a funkció eltávolításának negatív visszhangja megváltoztatta az álláspontjukat.
Ami viszont érdekes lehet, az a külső szolgáltatók támogatása a Widgets eszközön belül. Ez egy olyan új funkció, amelyet eddig egyetlen korábbi rendszerben sem volt, viszont jelenleg a Microsoft által kiadott alkalmazásokra korlátozódik. A harmadik fél által gyártott appok támogatásának hozzáadása sok felhasználó számára valószínűleg sokkal vonzóbbá fogja tenni a funkciót.
Nem várható viszont nagy változás a Start menüben rögzíthető oldalak és alkalmazások darabszámának tekintetében. Ugyanez mondható el arról a lehetőségről, hogy a Windows 11 lekerekített sarkait a hagyományos egyenes kialakításra cseréljük majd.
Előreláthatólag a Beállításokon belül a következő területeken várhatók változások: Érintés, Témák, Tálca, Érintőbillentyűzet, Telepített alkalmazások, Speciális alkalmazások, Alapértelmezett alkalmazások, Microsoft-fiók, Nyelv és régió, Dátum és idő, Egérmutató és érintés, Ethernet valamint Wi-Fi, VPN és Eszközök keresése.

Mint azt korábban már jeleztük, a Microsoft 2022 februárjában kiad egy átfogó Windows 11 hibajavítást, amelyben új alkalmazásokkal, a tálcán végzett fejlesztésekkel és a natív Android-alkalmazások támogatásának nyilvános előnézetével bővül majd a rendszer, függetlenül az év későbbi funkciófrissítésétől.
 

Cikk megosztása: